HappyMOMs - Moeder in het middelpunt




Is lenen voor je studie wel verstandig? Stuur dit artikel door! | Print

Studieschuld is een bekend probleem bij studenten. Lenen is zo makkelijk, dat sommige studenten in plaats van hun studie er een vakantie van betalen. Maar hoe verstandig is het om te lenen voor je studie ?

In het programma van Tros Radar is er op 24 lenen studie verstandigmaart is er een heel item aangewijd. In een interview hoor je het verhaal van een student die heel veel moeite om de opgebouwde schuld van meer dan 50.000 euro nog af te betalen. Tijdens het filmpje vraag je je af of het wel zo verstandig is om te lenen.

Hoogte lening

Alles wat je leent, moet je na je studie terugbetalen. En haal je je studie niet binnen 10 jaar dan moet je ook nog eens je basisbeurs en aanvullende beurs terugbetalen. Behalve als je in het eerste jaar voor februari stopt, dan hoef je niks terug te betalen. 

Die schuld kan heel makkelijk hoog oplopen. Stel je leent de eerste vier jaar 200 euro per maand bij en nadat je geen recht meer hebt op een beurs, leen je nog eens 2 jaar maximaal. Je studieschuld is dan al 31.746 euro, dat is inclusief 4, 17% rente.

Aflossen van je lening

De eerste 2 jaar nadat je afgestudeerd ben, hoef je nog niks af te lossen. In deze periode betaal je wel gewoon rente. Bij een schuld van rond de 30.000  Euro liggen de kosten van 2 jaar niet aflossen al snel op 2500 euro.  Na de aflosvrije periode van 2 jaar moet je verplicht de studieschuld gaan aflossen in 15 jaar. Vanaf dat moment betaal je gedurende 15 jaar een bedrag per maand afhankelijk van je schuld en rente. Bij een schuld van 35.000 euro, tegen een rente van 4%, moet je 257 euro per maand aflossen. 

Draagkrachtmeting

Als je het bedrag per maand niet kan opbrengen, kan je vragen of de IB-groep een draagkrachtmeting wil doen. Het bedrag dat je maandelijks moet aflossen wordt dan berekend door te kijken naar je bruto-inkomen. Zij bepalen dan wat je maximaal per maand kan aflossen, het bedrag wat er dan na 15 jaar nog overblijft wordt kwijtgescholden.

Last

Het terugbetalen van je studieschuld kan als starter een grote last zijn. Het is dus erg belangrijk dat je als student goed in de  gaten houdt wat je leent, zodat je niet voor verassingen komt te staan als je eenmaal je schuld moet gaan afbetalen. SP-Kamerlid Renske Leijten is van mening dat lenen te makkelijk gaat, zonder dat studenten weten wat de consequenties zijn. Daarnaast vindt ze dat de voorlichting van de IB-Groep beter kan. Ze wil graag een debat voeren over de IB-groep in de Tweede Kamer en roep iedereen die klachten heeft op haar te mailen: rleijten@sp.nl

Vind jij dat je dochter of zoon mag lenen bij de IB-groep? Laat hieronder je reactie achter!

bron: TROS Radar 




Stuur dit artikel door!

Je naam

Je email adres

Naam van je vriendin

Email adres van je vriendin

Je bericht